Oslávte deň šťastia chutnými raňajkami. Tieto potraviny vám vyčarujú úsmev

Print Friendly

Chutné jedlo je základ každého úspešného dňa. O to lepšie, keď týmto spôsobom doplníte potrebnú energiu a zázrakom tak navodíte dobrú náladu. Raňajky síce nebývajú najsýtejším jedlom dňa, no to im rozhodne neuberá na dôležitosti.

Šťastie do 5 minút

Typickou „šťastnou“ potravinou je banán. Toto exotické ovocie obsahuje tryptophan, druh proteínu, ktorý vaše telo premení na serotonín. Nedostatok tohto hormónu totiž spôsobuje sklesnutú náladu, poruchu spánku či dokonca depresiu. Pri konzumácii banánov sa teda určite neobmedzujte – čím viac ich zjete, tým väčšia pravdepodobnosť, že váš deň bude plný úsmevných zážitkov. Banány môžete jesť nasurovo alebo vyskúšajte napríklad rýchle banánové palacinky.

Ďalšou potravinou pre veselé raňajky sú tiež čučoriedky. Tie vám zlepšia náladu vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínu C. Okrem dobrej nálady vám dodajú energiu a navyše zbavia telo voľných radikálov a toxínov, ktoré poškodzujú orgány a spôsobujú množstvo chorôb. Čučoriedky najlepšie chutia v domácom smoothie.

Úsmev behom 5 až 10 minút

Orechy, okrem toho, že sú bohaté na bielkoviny a minerálne látky, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré taktiež zlepšujú náladu. Rovnaký účinok má napríklad aj mak, ktorý zároveň už od nepamäti využíva gazdinky na upokojenie tela a mysle. Mak obsahuje množstvo bielkovín a vláknin, pričom je bohatý aj na železo, horčík, vápnik či vitamín E. Kombináciou týchto dvoch potravín dosiahnete vynikajúcu náladu počas celého dňa. Ich chute sa výborne prepoja napríklad v ovocnom pudingu z quinoi.

Jednoduchý trik na zlepšenie nálady je káva. Dôkazom je aj štúdia z Brazílie, ktorá svedčí o tom, že pri každodennej konzumácii kávy trpia ľudia menej depresiami. Najlepšia káva je však čerstvo mletá. Ak si privstanete a dáte si tú námahu sami pomlieť kávu, doplníte tak telu veľkú dávku antioxidantov, spomalíte starnutie a naopak zrýchlite metabolizmus. A to už úsmev na tvári vyčarí samo o sebe. Zužitkovať môžete aj zvyšok mletej kávy, a to ako v domácnosti, tak aj v záhrade.

Zlepšite si náladu za 15 minút

Látku fenyletylamín, ktorú naše telo vyplavuje najmä počas zaľúbenia, obsahuje aj pravá horká čokoláda. Podporujúce látky sú aj kofeín, či teobromín, ktoré stimulujú k väčším výkonom, čím vytvárajú lepšiu náladu. Na raňajky je dobrou voľbou napríklad brownies čokoládový koláč, ktorý zvládnete aj o 15 minút.