káva

Zrnková káva: viete ako využiť kávovú usadeninu?

Print Friendly

Určite nám dáte za pravdu, že kvalitná káva či už na raňajky, obed alebo večeru je pre mnohých z nás doslova pôžitkom. Vedeli ste však, že kávová usadenia sa dá využiť napr. v záhrade, domácnosti alebo pre zdravie či krásu? 

Zrnková káva: viete ako využiť kávovú usadeninu?

Veríme, že po prečítaní si tohto článku už žiadna kávová usadenina nebude putovať do koša bez toho, aby ste ju aj inak vedeli využiť.

Kávová usadenina do každej záhrady

káva

  • Ako ochrana rastlín pred škodcami 

Kávovú usadeniu nasypte ku koreňom svojich rastlín, čo ich ochráni pred záhradnými škodcami ako sú mravce, slimáky atď. Dokonca sa ukázalo, že ak kávovú usadeniu zmiešame so sušenými šupkami pomarančov, táto kombinácia bude rastliny chrániť pred menšími zvieratami ako sú napr. mačky, atď.

  • Skvelé hnojivo pre niektoré rastliny

Ak pestujete azalky, hortenzie, rododendrony, kamélie, ruže či podobné druhy rastlín, kávová usadenina  je pre nich to pravé hnojivo. Kombinácia kávovej usadeniny so suchou trávou či listami je tým najideálnejším hnojivom. Vďaka obsahu dusíka a vďaka kombinácii s draslíkom a horčíkom obsiahnutým v pôde udržuje rastliny zdravé a silné.

  • Namiesto koša do kompostu

Ak nemôžete kávovú usadeninu využiť ihneď, namiesto koša ju dajte do kompostu. Vďaka káve sa váš kompost stane atraktívnym útočiskom pre rôzne druhy červov.

  • Kofeín pre lepšiu úrodu mrkvy 

Ak milujete mrkvu, tak pri sadení semienok do zeme ich nezabudnite zmiešať zo zrnkami suchej kávovej usadeniny, ktorá im dodá viac energie pre rýchlejší rast. Vďaka tomu bude vaša úroda lepšia a rozhodne kvalitnejšia, nakoľko sa vyhnete rôznym druhom chemických postrekov.

Zíde sa v každej domácnosti

domácnosť

  • Efektívne pohlcuje pachy

Použitá kávová usadenina dokáže rovnako ako citrón pohltiť pachy vo vašej chladničke či mrazničke. Potom ako prestane byť účinná, dajte ju do kompostu, kde nájde svoje uplatnenie.

  • Ekologický čistiť do každej domácnosti

Ak hľadáte ekologický a zároveň účinný prostriedok na čistenie svojej domácnosti, kávová usadenina je pre vás to pravé. Na vlhkú handričku naneste kávovú usadeniu a jemne ňou poumývajte povrchy, ktoré sú inak citlivé na poškrabanie. Kávové zrnká nie sú tak drsné, aby dokázali poškodiť akýkoľvek citlivý povrch, napr. vo vašej kuchyni.

Podporí aj vaše zdravie či krásu

káva

  • Kofeínové mydlo namiesto rannej kávy 

Ak nemáte čas na šálku kvalitnej rannej kávy, svoju dennú dávku kofeínu si môžete dopriať aj prostredníctvom rannej sprchy. Je dokázané, že pokožka tela dokáže absorbovať kofeín rovnako účinne, vďaka čomu nachádza kávová usadenina uplatnenie aj v tejto oblasti. Predaj kávových mydiel cez internet dokazuje, že to jednoznačne funguje.

  • Jej účinkom sa potešia aj vaše vlasy

Ak pre dosiahnutie skvelých výsledkov vašich vlasov používate rôzne druhy šampónov či kondicionérov, alebo ak ste už „presedlali“ k ekologickejším a najmä šetrnejším prostriedkom, verte, že rovnako účinná a najmä najekologickejšia je práve kávová usadenina. Pred použitím šampóna si ju jednoducho vmasírujte do vlasov, vďaka čomu sa obnoví ich zdravý a najmä prirodzený lesk.

  • Pomáha aj v boji s celulitídou

Na internete sa môžete stretnúť naozaj z množstvom účinných (ale aj neúčinných) spôsobov, ktoré efektívne bojujú z celulitídou. Faktom však zostáva, že ak skombinujete kávovú usadeniu s teplou vodou, nanesiete ju na postihnuté miesto, za pár týždňov by ste mali vidieť pozitívny efekt.

Veríme, že naše dnešné informácie využijete aj v praxi, a že vám každodenná káva bude robiť omnoho väčšiu radosť, ako doposiaľ.