šišky

Šišky hotové za 15 minút

Print Friendly

Pripravte si všetky suroviny a nastavte 15 minút na budíku. Presne toľko vám bude trvať, kým si napečiete skvelé super rýchle šišky. Žiadne mliečne ingrediencie, žiadne vajcia! Nemusia kysnúť, netreba ich nechať odležať. Len zamiešať, vysmažiť a obaliť. Chutia výborne a ani nespoznáte, že cesto nie je kysnuté.

Šišky hotové za 15 minút

V čom je ich tajomstvo? Rýchle šišky obsahujú zakysaný sójový nápoj, ktorý popri kypriacom prášku pôsobí nielen ako kypridlo, ale zároveň oveľa rýchlejšie vháňa do cesta vzduchové bublinky a zaručí, že cesto bude po tepelnej úprave krásne kypré a nadýchané. Ako keby riadne nakyslo.

Čo potrebujeme: Postup:
Na cesto:

 •  180 g hladkej múky
 • 2 zarovnané ČL kypriaceho prášku
 • ¼ ČL soli
 • Citrónová kôra zo štvrťky bio citrónu
 • 120 ml zakysaného sójového nápoja
 • 50 g kryštálového cukru
 • 40 g kokosového tuku (necháme ho úplne zmäknúť alebo rozpustiť)

Na posypanie:

 • Škoricový kryštálový cukor
 1. Do misy preosejeme múku s kypriacim práškom a soľou.
 2. V inej mise metličkou rozšľaháme zakysaný sójový nápoj s kryštálovým cukrom, kým sa cukor úplne nerozpustí. Potom pridáme tekutý kokosový tuk (ale musí byť vychladnutý, inak sa môže po kontakte so studenými surovinami zraziť) a riadne prešľaháme.
 3. Múku prisypávame postupne do tekutých ingrediencií a vareškou ich zmiešame len natoľko, aby sa prepojili. Nepremiešame, inak sa nám „prebudí“ lepok a šišky by ostali príliš tuhé.
 4. V hlbšej panvici rozpálime rastlinný olej na vysmážanie. Ak máte kuchynský teplomer, teplota by mala dosiahnuť 170 stupňov. Potom stíšime oheň.
 5. Z cesta vytvarujeme guľky veľké asi ako vlašský orech a nakladieme ich do rozpáleného oleja. Smažíme z každej strany asi minútu-dve, kým sú šišky pekne začervenalé a pomalé smaženie zaručí, aby sa prepiekli aj zvnútra.
 6. Odkvapkáme na kuchynskej papierovej utierke a ešte teplé ich obalíme v škoricovom cukre.

Táto dávka je menšia, vystačí asi na 15 kúskov. My sme si super rýchle šišky hotové za 15 minút veľmi obľúbili. Teraz vás už Fašiangy nezastihnú nepripravených!

Na fašiangovú zábavu si možete pripraviť aj:

mrkvové šatôčky šišky

Mrkvové šatôčky

Inšpirovali sme vás? Vyskúšajte aj iné naše recepty:

Špagety bolognese s-údeným-tofu

Cestoviny a pizza

zapekaná zelenina

Jedlá bez mäsa

mrkvové šatôčky

Dezerty a koláče