Zdravá desiata pre školákov

Print Friendly

Desiata nie je iba akousi „medzizastávkou“ medzi raňajkami a obedom. Pre školákov je mimoriadne dôležitá. Aby z nej deti načerpali dostatok energie, musí byť sýta, ale tiež plná živín a vitamínov. Ideálne ak sa tieto vlastnosti spoja do jednej. Vznikne tak pochúťka, ktorá svojim zložením a chuťou vynikne spomedzi ostatných všedných desiat.

Výnimočná desiata aj z mála ingrediencií

Nutrične hodnotná desiata sa nemusí skladať z veľa ingrediencií. Požadovaný efekt dosiahnete aj s tromi alebo štyrmi zložkami, pokiaľ zvolíte tie správne. Ideálnou voľbou sú grahamové rožky alebo celozrnný chlieb, ktoré sú zdravšie a vďaka obsahu vlákniny lepšie zasýtia.

Na takomto pečive sa okrem iného dobre vyníma chuť akejkoľvek nátierky. Najlepšie sa dá experimentovať s rastlinnou nátierkou Paštétovou, ktorá v sebe ukrýva tradičnú paštétovú chuť, a to aj bez konzervantov a cholesterolu. Jej chuť sa dobre hodí s najemno pokrájanou pažítkou alebo plátkom papriky.

Rovnako zdravou alternatívou je tiež obložený sendvič alebo bageta. V nich výborne vynikne šalát s nakrájaným tofu a rajčinou. Z rovnakých ingrediencií môžete pripraviť aj šikovný wrap, do ktorého sa ešte hodí avokádo a uhorka.

Ovocný mix alebo smoothie

Ak nemáte čas na prípravu zložitých receptov – namiešajte ovocný šalát alebo namixujte zdravé smoothie. Príprava tohto nápoja je jednoduchá a pre telo veľmi prospešná. Okrem množstva živín mu dodá potrebnú dávku energie a počas dňa ho dostatočne hydratuje.

Chuť ovocných mixov zvýraznite javorovým alebo datľovým sirupom a natrhanými lístkami mäty. Ak pridáte orechy, jedlo navyše obohatíte o vlákninu, minerály a vitamín E.

Sladké pre potešenie

Žiadne dieťa neodmietne na desiatu niečo sladké. Viac ako čokoládová tyčinka z obchodu ho však určite poteší netradičná maškrta od mamy. Vyskúšajte napríklad keksíky zo špaldovej múky, prípadne domáce pečené musli. Dbajte ale na to, aby ste sladké jedlá vašim deťom nedávali príliš často.

Na čo treba dávať pozor

Aj keď z času na čas desiata láka na niečo „nezdravšie,“ niektorým jedlám by ste sa predsa len mali vyvarovať. Desiata nie je obed, a preto šiškami či ťažkými krémovými koláčmi organizmus nepotešíte. Dobré bude, ak takisto vynecháte dresing a ďalšie mastné dochucovadlá. Žalúdok sa tak lepšie pripraví na sýtejší obed.