špaldové pečivo

Špaldové pečivo – domáce bagety

Print Friendly

Máte radi čerstvé, chrumkavé, voňavé špaldové pečivo? Tak ste na správnej adrese. Naučíme vás, ako si upiecť domáce rustikálne bagety podľa veľmi jednoduchého receptu. Verte, že už iné nebudete chcieť.

Špaldové pečivo – domáce bagety

Základný recept na špaldové pečivo, v tomto prípade bagety, pozostáva len zo štyroch ingrediencií. My sme najprv skúšali bagetky jednoduché a potom sme začali experimentovať aj s pridávaním rôznych prísad. Ktorékoľvek sme ochutnali, zachutili a zožal veľký úspech. Napriek tomu, že ide o kysnuté cesto, je tak jednoduché, že sa určite podarí aj začiatočníkovi. Nepotrebujete dokonca ani špeciálne vybavenie. Stačí vám hrnček, jedna väčšia miska a varecha. A ak máte doma len hladkú múku, nevadí. Použite rovnaké množstvo ako špaldovej múky – domáce je domáce a aspoň máte istotu, že tam nie sú ingrediencie, ktoré do pečiva nepatria.

Tak sa do toho pustíme.

Jedna dávka vystačí na dve bagety.

špaldové pečivo

Čo potrebujeme: Postup:
  • 3 hrnčeky špaldovej múky
  • 1 ČL soli
  • 1 ČL sušeného droždia
  • 1 a pol hrnčeka vlažnej vody
  • Trocha múky na posypanie pracovnej dosky

Náš tip: Naše bagety sú dobré same o sebe, ale vrelo vám odporúčame trochu sa pohrať s ingredienciami.

Ø  Špaldové so semiačkami: do múky vmiešajte za lyžicu semiačok podľa chuti – ľanové, tekvicové, slnečnicové.

Ø  Ražné s rascou: 1 hrnček hladkej múky nahraďte ražnou a do múky zamiešajte 1 ČL celej rasce.

Ø  Cibuľové: na oleji osmažte jednu na drobno nakrájanú cibuľu a vmieste ju do už vykysnutého cesta. Cesto potom treba ešte raz riadne ručne premiesiť.

Ø  Olivové: postupujeme podobne ako pri cibuľovej, ale namiesto cibule do cesta vmiesime za 2 lyžice posekaných olív.

 

 

  1. Do misy si dáme múku, soľ a droždie. Všetky suché prísady riadne premiešame varechou. Ak pridávate do cesta semiačka, toto je ten správny moment.
  2. Nalejeme vodu a varechou premiešame tak, aby sme získali lepkavú kašovitú hmotu. Netreba miešať pridlho, stačí len pospájať suché suroviny s vodou.
  3. Misku prikryjeme čistou utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť. V závislosti od teploty môže zmes kysnúť hodinu až tri. Ak vám zmes zdvojnásobí objem, považujte ju za vykysnutú. (pozor, pri použití ražnej alebo celozrnnej múky bude cesto kysnúť pomalšie a nenadobudne taký objem ako pri bielej múke)
  4. Po vykysnutí vyklopíme cesto na pomúčenú dosku, rozdelíme ho na dve časti a premiesime. Ak pridávate olivy, cibuľu alebo inú zeleninu, pridajte ich až teraz. Z cesta vytvarujte 2 bochníky. Kľudne si cesto viac razy pomúčte, aby sa vám s ním lepšie pracovalo.
  5. Rúru si predhrejeme na 220 stupňov.
  6. Na plech si dáme papier na pečenie, z dvoch vykysnutých bochníkov si vytvarujeme bagety a dáme ich na plech. Ostrým nožom ich niekoľkokrát mierne narežeme a dáme piecť na cca 25 minút.

A takto sa nám podarila cibuľová bagetka:

špaldové pečivo

Vyskúšate naše špaldové pečivo? Presvedčili sme vás, že je veľmi jednoduché? Ak vám toto špaldové pečivo zachutilo, odporúčame aj recept na superľahký špaldový chlieb bez kysnutia.