Očista organizmu: Prečo je prospešná pre váš organizmus?

Print Friendly

Detoxikáciou zbavíte telo nielen toxínov a usadenín, ale môžete predísť aj mnohým chorobám. Zabudnite na hladovky a namiesto toho si pridajte k bežnej strave potraviny, ktorými očistíte telo aj myseľ. Za odmenu získate viac energie, lepšiu imunitu či prekvapenie vo forme nižšej váhy. Stačí, ak dodržíte týchto 5 bodov.

1. Ako začať a kedy skončiť

Ešte pred začatím očistnej kúry si treba uvedomiť, že očista nie je pôst. Organizmus by ste preto mali na detox pripraviť postupne, aby telo nezažilo prílišný šok. Dlžka detoxikácie je vždy individuálna záležitosť, ktorá sa odvíja od zdravotného stavu či druhu očisty.

Očistu však praktizujte aspoň dovtedy, pokiaľ vám nebude lepšie alebo nedosiahnete výsledok, ktorý ste si vopred stanovili. Detoxikácia organizmu sa ale neodporúča pri chorobách a pri oslabenom organizme, kedy telo potrebuje plnohodnotnú stravu bez výraznejších zmien.

2. Voda – základ fungovania tela

Naše telo sa nezaobíde bez vody či už chudneme, alebo nie. Pri očiste, respektíve už pred ňou, by ste však za deň mali prijať určite viac vody ako obvykle. Čistá voda totiž v prvom rade očistí organizmus a pripraví tak telo na celý proces, no zároveň hydratuje a regenereuje bunky. Pohárom čistej vody polhodinu pred jedlom hydratujete žalúdočnú sliznicu a zlepšujete tým celkové trávenie. Odporúčaným denným príjmom vody sú dva litre, no počas očisty je ideálne svoje telo postupne naučiť aspoň na tri litre.

3. Zdravá zelená zelenina

Ďalším krokom k úspešnému detoxu je obohatiť jedálniček o zeleninu. Všetky zelené potraviny obsahujú prírodnú látku chlorofyl, ktorá je silným antioxidantom. Tým, že je zásaditá navyše bráni pred prekyslením organizmu. Vmiešajte do svojich jedál napríklad špenát, zeler, žihľavu, listový šalát, zelenú papriku, brokolicu alebo vlastne akúkoľvek zelenú zeleninu či ovocie. Čerstvé a surové, odšťavené alebo rozmixované do smoothie – výber je len na vás. Telo vám poďakuje neskôr a chuťové bunky už teraz.

4. Dajte červenú toxínom

Sýto červená zelenina svojou špecifickou chuťou spestrí jedálniček, ktorý bude po novom ľahší no rovnako bohatý na živiny. Najviac potrebných vitamínov z červenej zeleniny dostanete ak si ju pripravíte ako šťavu. Je to najmä vďaka vysokému obsahu draslíka, horčíka či vitamínu C, ktoré sa tepelnou úpravou postupne strácajú. Ak nemáte radi čerstvú zeleninu, vyskúšajte napríklad cviklový sirup. Chutný a mimoriadne zdravý nápoj obsahuje bielkoviny, železo, horčík, meď, zinok, fluór, mangán, vitamíny B1 a B2 a mnoho ďalších živín, ktorými si zároveň môžete zlepšiť kvalitu nechtov, zbaviť pleť nečistôt alebo spevniť vlasy. Nejde však iba o cviklu – zdravými alternatívami sú tiež paprika, reďkovka či iná červená zelenina.

5. Bylinkami k úspešnému koncu

Nie nadarmo sú bylinky základom dobrých rád starých materí. Práve tie udržia telo v kondícii aj po skončení očisty. Bylinkovými čajmi z nich získate potrebné živiny a pritom sa ešte príjemne zohrejete. Výťažkom z lopúcha si môžete prečistiť krv, žihľavou prečistíte celý organizmus od toxínov a púpavou detoxikujete krv a čistíte obličky. Rovnako zdravé sú napríklad aj mäta, šalvia, breza či šípka. Požadovaný efekt však dosiahneme predovšetkým podomácky sušenými bylinkami, nie čajmi z vrecúška.