mladý-jačmeň

Je mladý jačmeň pre naše zdravie naozaj taký výnimočný?

Print Friendly

Zdravie je pre každého z nás na prvom mieste. Niektorí z nás sa oň starajú až vtedy, keď cítia, že sa s nimi niečo deje. Iní sa naopak snažia žiť zdravšie po celý svoj život a preto na trhu hľadajú produkty, ktoré im v tom môžu pomôcť.

Za takýto produkt považuje mnoho spotrebiteľov napr. aj mladý jačmeň, ktorý sa vo všeobecnosti považuje za výnimočný, resp. zdraviu prospešný. Na základe týchto informácií sme sa preto rozhodli zistiť, v čom je výnimočnosť tohto produktu a či je naozaj až tak zdraviu prospešný, ako sa o ňom hovorí. Výsledok posúďte sami. 

Je mladý jačmeň pre naše zdravie naozaj taký výnimočný?

Má podľa tvrdení distribútorov „tri kľúčové vlastnosti“

1. „Obsahuje jedinečný antioxidant 2“-O-GIV (2“-Oglykozylizovitexín), ktorý disponuje silnejšou aktivitou ako alfa tokoferol (vitamín E)“

Látok s antioxidačným účinkom silnejším ako vitamín E sa v prírode vyskytuje veľmi-veľmi veľa gingeroly zo zázvoru, kurkumín z kurkumy, pineol z petržlenovej a kôprovej vňate, fenoly z koriandru, polyfenoly v čučoriedkach, černiciach, brusniciach, jahodách alebo čiernych ríbezliach sú v niektorých prípadoch až 200-násobne účinnejšie antioxidanty ako vitamín E, ale to neznamená, že ho dokážu nahradiť.

2. „Účinne tlmí zrážanie krvných doštičiek, čo je kľúčovým krokom k tvorbe trombov, aterosklerózy, srdcovocievnych ochorení a infarktu myokardu. Pri výťažku z mladého jačmeňa sú dokázané antitrombotické a protizrážanlivé účinky, ako aj účinky chrániace cievy.“

Okrem nezmyselných formulácií typu „antitrombotický a protizrážanlivý účinok“ alebo „kľúčovým krokom k tvorbe trombov, aterosklerózy, srdcovocievnych ochorení a infarktu myokardu“, v ktorých sa opakujú a prelínajú synonymá, rovnocenné pojmy, prípadne rôzne úrovne logickej štruktúry použitých pojmov, je to tvrdenie, ktoré nie je založené na verejne dostupných a overiteľných informáciach! Vyhľadávacia služba Americkej lekárskej knižnice (www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=PubMed), ktorá poskytuje prístup k odborným publikáciam archivovaným od roku 1964, po zadaní kľúčových slov „barley“ (jačmeň) a „thrombosis“, resp. „antithrombotic“ nenájde ani jediný záznam. Odkiaľ teda pochádza informácia, že sušené jačmenné lístky majú antitrombotický (= protizrážanlivý) účinok?

O účinku esencie zo sušených jačmenných listov na kardiovaskulárny systém existuje v tejto najväčšej lekárskej knižnici sveta iba jediný záznam: nachádza sa v priemerne významnom japonskom časopise z roku 2002 a obsahuje informáciu, že esencia z jačmenných listov má antioxidačný účinok a znižuje hladinu tukov v krvi králikov. (citácia: Jpn J Pharmacol., jún 2002, ročník 89, zv. 2, str. 142 – 148.)

3. „Prítomnosť látok podporujúcich uvoľňovanie hormónu prolaktín (hrá dôležitú úlohu pri udržaní imunitného systému a rovnováhy v organizme)“

Okrem ďalších nezmyselných formulácií typu „hrá dôležitú úlohu pri udržaní imunitného systému“ (čo to je „udržanie“ imunitného systému?) a „rovnováhy v organizme“ („rovnováhy“ čoho v organizme? Všetkého? To snáď nie!), je nezodpovedné odporúčať konzumáciu látok podporujúcich uvoľňovanie a zvyšovanie prolaktínu v krvi a to z týchto dôvodov:

  • Prolaktín je pohlavný hormón, ktorého produkcia podlieha v organizme zložitým kontrolným mechanizmom.
  • Jediný záznam o tomto „pozitívnom“ účinku jačmeňa (ale vo forme extraktu látok z jačmeňa, ktoré sa nachádzajú v pive!) na hladinu prolaktínu pochádza z výskumu na zvieratách z roku 1988 (citácia: Ann Biol Clin (Paris), 1988, ročník 46, zväzok 2, str. 129 – 134)
  • „Hyperprolaktinémia“ (zvýšená hladina prolaktínu nad hodnoty 1000 U/liter) – je stav, ktorý môže byť vážnou hormonálnou poruchou postihujúcou častejšie ženy ako mužov a prejavujúcou sa u žien – okrem iného – poruchou menštruačného cyklu, stratou libida, nečakanou tvorbou mlieka bez tehotenstva, bolestivým pohlavným stykom (sliznica vagíny netvorí dostatok hlienu, je suchá) a u mužov erektilnou dysfunkciou a neplodnosťou. Ak nepoznáte svoju hladinu prolaktínu, považujete za bezpečné užívať nejaký koncentrát, ktorý môže hladinu tohoto hormónu zvyšovať? Ak trpíte niektorým z uvedených príznakov, mali by ste absolvovať endokrinologické vyšetrenie a v prípade zistenej hyperprolaktinémie, riešiť túto situáciu s endokrinológom.
  • Prolaktín stimuluje imunitný systém (podobnosť s tvrdením v informáciach distribútorov dosť zahmlená), a zvýšená hladina prolaktínu môže byť preto príčinou vzniku autoimúnnych ochorení (citácia: Autoimmun Rev., sept 2007, ročník 6, zväzok 8, str. 537 – 542), ktorými častejšie trpia práve ženy vzhľadom na ich fyziologicky vyššiu hladinu prolaktínu. Podrobný zoznam týchto ochorení s ich popisom v anglickom jazyku nájdete na http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_autoimmune_diseases

Čo dodať na záver?

  • Mladý jačmeň vám asi neublíži, pretože aj jeho potenciálne nebezpečný účinok na „uvoľňovanie prolaktínu“ je veľmi pochybný, ale považujem ho za zbytočne drahú sušenú zelenú vňať alebo zbytočne drahý zelený nápoj, ktoré môže mať opodstatnenie ako doplnok stravy v prípade ťažko chorého človeka neprijímajúceho bežnú stravu. Ak si však z petržlenovej vňate pripravíte pesto a kôprovú vňať posekáte do šalátu s paradajkami, získate oveľa viac čerstvých zdravých „vecí“.
  • Ak si na základe týchto informácií a zdravého rozumu nekúpite mladý jačmeň, ušetrili ste. Radsej si kúpte viac čerstvej zeleniny a ovocia – určite urobíte lepšie! Nechajme zatiaľ éru kozmonautickej stravy ďalekej budúcnosti a doplnky výživy pre ťažko chorých tým ťažko chorým.

 

 

Zdroj: MUDr. Igor Bukovský, PhD.

Článok je dostupný tu: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=74&Itemid=34