zdravý jedálníček

Zdravý jedálníček: musí aktívny športovec jesť mäso?

Print Friendly

Dostatočný príjem bielkovín je pre aktívneho športovca jednou z dôležitých tém. Aké zloženie má mať zdravý jedálníček športovca je často diskutovaná téma.  Príjem bielkovín by určite nemal pozostávať iba z mäsa.

Na otázku, či musí aktívny športovec jesť mäso odpovedá: MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborný garant projektu www.potraviny-pre-mna.sk.

Zdravý jedálníček: musí teda aktívny športovec jesť mäso?

Verte či neverte, nemusí.  Málokto to vie, ale už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia Svetová zdravotnícka organizácia „zrušila“ výraz „neplnohodnotné“ v súvislosti s rastlinnými bielkovinami. Zistilo sa totiž, že je to nepriliehavé a hlavne nespravodlivé označenie. Je pravda, že v jednotlivých rastlinných zdrojoch vždy niektoré z esenciálnych aminokyselín (základných stavebných kameňov bielkovín, ktoré si telo nevie vytvoriť) chýbajú, ale v iných je ich naopak dosť.  Preto aj pri výlučnej konzumácii rastlinných zdrojov bielkovín v žiadnom prípade nebudeme strádať nedostatkom ani jednej z nich.

Sója je navyše výnimka: obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Dnes to už ale väčšina športovcov vie a mnohí dávajú rastlinným bielkovinám prednosť dokonca aj pri výbere výživových doplnkov. 

Okrem kvality samotnej bielkoviny je dôležité ešte niečo: aké iné živiny a nutrienty daná potravina obsahuje.  Ak si ako zdroj bielkovín zvolíme tofu, skonzumujeme okrem kvalitných bielkovín, vápnika či horčíka aj viaceré látky s antirakovinovým účinkom. Konzumácia bielkovín mäsa je skoro vždy spojená s konzumáciou nezdravého tuku, možných kontaminantov a nulového obsahu ochranných látok.

Podrobnejšie porovnanie „mäsa versus tofu“ sa dočítate tu: mäso versus tofu: športovci, štítna žľaza a iné

Zdravý jedálníček pre športovca musí byť rozmanitý a preto vás budeme radi inšpirovať aj receptami na našej stránke. Za všetky recepty sme pre vás vybrali:

Mexický guláš z fazúľ, čili, cukiny a tofu:

zdravý jedálníček

 

Celý recept je k dispozícií tu: mexický guláš z fazúľ, čili, cukiny a tofu. Všetky ďalšie recepty s tofu nájdete tu: tofu 

Nech vám váš zdravý jedálníček prináša veľa energie a sily. Prajeme vám dobrú chuť.