Chcete vedieť ako zdravo sladiť

Chcete vedieť ako zdravo sladiť? Poradíme vám … (2/2)

Print Friendly

V našom predchádzajúcom článku: chcete vedieť ako zdravo sladiť (1/2)  ste sa už dozvedeli viac informácií o zdravších sladidlách: javorový sirup, stévia a kokosový cukor. Nakoľko sme vám sľúbili aj druhú časť nášho článku, dnes vám prinášame informácie o: hnedý trstinový cukor, melasa, obilné slady a brezový cukor.

Chcete vedieť ako zdravo sladiť? Poradíme vám … (2/2)

Určite nám dáte za pravdu, že trstinový cukor a melasa sú v porovnaní s bielym cukrom u nás asi najviac používané. Brezový cukor sa naopak na Slovensku len udomácňuje a obilné slady vám asi veľa nehovoria. Tak čo, chcete vedieť viac o tom ako zdravo sladiť?

Hnedý trstinový cukor

Hnedý trstinový cukor

Ak hovoríme o cukre, tak hnedá farba v nás ľuďoch evokuje zdravšiu alternatívu. Vedeli ste však, že hnedý cukor nie je v porovnaní s bielym cukrom o moc zdravší?  Prečo je to tak? Hnedý cukor je vlastne melasou zafarbený biely cukor. Čím viac melasy sa pridá, tým tmavší hnedý cukor sa vyprodukuje. Melasa sama o sebe obsahuje živiny z cukrovej trstiny, a preto je hnedý cukor v porovnaní s bielym o niečo bohatší na minerály. V porovnaní s bielym cukor je hnedý cukor omnoho viac sladší, takže ho do koláčov musíte pridať menšie množstvo.

Obilné slady

obilné slady

Vyrábajú sa zo zŕn kukurice, jačmeňa, ryže a pšenice. Takýto cukor sa vyrába pomalým, prírodným procesom, keď sa zrná nechajú naklíčiť. Pri klíčení vznikajú enzýmy, ktoré štiepia škroby na jednoduché cukry. Potom sa pomelú a varia na požadovanú konzistenciu. Sú zdrojom vitamínu B6 a niacínu. Ryžový slad je v porovnaní s jačmenným sladom menej výrazný, vďaka čomu neovplyvňuje chuť jedál.

Melasa

melasa

Môžeme ju dostať kúpiť buď vo forme sirupu, alebo vo forme tuhšej hmoty. Má čiernu farbu a bohatú karamelovú chuť. Melasa je vlastne odpadový produkt, ktorý vzniká pri treťom varení trstiny, v čase keď sa cukor kryštalizuje. Táto melasa sa nazýva „blackstrap“ melasa a má vyšší obsah železa. Ďalšie druhy melasy vznikajú v procese prvého a druhého varenia. Melasa má vysoký obsah minerálov, najmä železa, horčíka, vápnika a tiež obsahuje meď, mangán a draslík.

Brezový cukor

brezový cukor

Myslíte si, že ide o prírodný cukor? Mýlite sa! Jeho názov tak síce znie, avšak proces vďaka ktorému z brezovej kôry vznikne sladký biely prášok, vôbec prirodzený nie je. Brezový cukor sa označuje aj ako tzv. xilit alebo xylitol, čo vám už samo o sebe môže navodzovať chemický proces. Z hľadiska kvality sa niektoré druhy vyrábajú z brezy, iné sa vyrábajú z klasov kukurice. Tento cukor je v podstate biely kryštalický prášok, ktorý sa odporúča používať v pomere 1:1 s klasickým bielym cukrom. V porovnaní s bielym cukrom však udržiava stabilnú hladinu krvného cukru, navodzuje pocit sýtosti a neškodí zubom.

 

Veríme, že sme vám aj v tomto článku o cukroch zodpovedali otázku: ako zdravo sladiť. Ak ste náš prvý článok o cukroch nestihli, nezabudnite si ho prečítať.