slovenská-pôda

Slovenská pôda pre slovenských farmárov

Print Friendly

Na základe zistení, že pri kúpe slovenskej pôdy dochádzalo k rôznym špekulatívnym obchodom, prijala vláda Roberta Fica opatrenie, aby slovenská pôda ostala v prvom rade pre slovenských farmárov.

Slovenská pôda pre slovenských farmárov

Toto opatrenie by malo zamedziť rôznym podvodným praktikám, avšak až čas ukáže, čo táto zmena prinesie.

O čo teda vlastne ide?

Slovensko pripravilo sprísnenie pravidiel obchodovania s poľnohospodárskou pôdou v súkromnom vlastníctve, ktorými chce vláda zabrániť špekulatívnym nákupom pozemkov. Kabinet premiéra Roberta Fica schválil návrh zákona, podľa ktorého predkupné právo na pôdu pri jej predaji získajú až na výnimky farmári v regióne.

Zmeny v pravidlách obchodovania s pôdou pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva v súvislosti s ukončením moratória, ktoré cudzincom zakazuje nákup pôdy na Slovensku. Toto prechodné obdobie sa skončí koncom apríla. Nový zákon má platiť od júna.

Podľa pravidiel vlastník pôdy bude musieť svoje pozemky ponúknuť na predaj farmárom v obci, v ktorej sa pôda nachádza, alebo zverejniť ponuku vo zvláštnom registri. Až po tom, čo by o pôdu neprejavili záujem poľnohospodári z danej obce alebo z ostatných regiónov, mohol by pôdu predať inému kupujúcemu.

Spomínané obmedzenie sa v prípade schválenia zákona parlamentom nebude vzťahovať napríklad na prevody pôdy medzi blízkymi príbuznými, ďalej na predaj a darovanie spoluvlastníckych podielov k pôde ostatným spoluvlastníkom, ako aj na pozemky s rozlohou do 2-tisíc metrov štvorcových.

„Tento zákon by mohol pomôcť chrániť slovenskú pôdu,“ povedal novinárom minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Celková výmera poľnohospodárskej pôdy na Slovensku dosahuje približne 1,9 milióna hektára, nový zákon sa podľa ministra bude vzťahovať na 1,3 milióna hektárov. Väčšinu obhospodarovaných pozemkov si domáci farmári teraz prenajímajú. Ľ. Jahnátek uviedol, že cudzinci kontrolujú v krajine 40-tisíc hektárov pôdy.

Zdroj: http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/prisnejsia-polnoreforma-uprednostni-slovenskych-farmarov.html