potraviny

Potraviny so zlou reputáciou, ktoré si zaslúžia druhú šancu

Print Friendly

Existujú potraviny, ktoré majú zlú povesť a vyslúžili si výstražnú nálepku potravín, ktorým sa máme vyhýbať. Zvyčajne preto, že sú buď veľmi tučné, majú vysoký obsah sacharidov alebo jednoducho neprospievajú zdraviu. V skutočnosti zase tak zlé nie sú.

Takmer každá potravina má svoje pre a proti a je dôležité brať do úvahy vždy obe tieto stránky.

„Jedine bohatý výber kvalitných potravín a celkovo striedmy energetický príjem povedie k zdraviu,“ hovorí nutričná špecialistka Monika Bartolomějová.

Potraviny, ktoré majú zlú povesť

A dodáva, že medzi potraviny, ktoré majú zlú povesť, patrí celkom určite maslo, dlhú dobu bolo v tejto skupine vajcia. Často diskutované býva aj mlieko. Maslo je vhodné predovšetkým pre studenú kuchyňu. Obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch, niektoré minerálne látky a tiež mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Hoci je aj zdrojom cholesterolu, ak je konzumované striedmo, nie je pre zdravie nebezpečné, ako je to koľkokrát uvádzané.

Server fitsugar.com sa spojil s odborníkmi na zdravý životný štýl a dal dokopy zoznam potravín, ktoré si aj cez svoju zlú povesť zaslúžia druhú šancu.

Vajcia

Vajcia boli dlhú dobu zatracované pre svoj ​​vysoký obsah cholesterolu, ktorý môže zvyšovať riziko srdcových ochorení. Nedávny výskum však ukázal, že obsah cholesterolu v našom jedle má len malý vplyv na hodnoty cholesterolu v tele. „Vajcia sú plné bielkovín (až 6 gramov na vajcia), dobrých nenasýtených tukov, vitamínu D, A a B12, „hovorí Keri Glassmanová, registrovaná dietologička a špecialistka na výživu. Vajcia tiež udržujú apetít na uzde, a preto sú oveľa vhodnejšie na raňajky, ako pokrm s vysokým obsahom sacharidov. Namiesto obvyklého chleba s lekvárom alebo tučné šišky si preto radšej na raňajky pripravte chutnú vaječnú omeletu.

Zemiaky

Predovšetkým dietári sa zemiakom vyhýbajú kvôli tomu, že sa po nich údajne priberá. To je ale pravda len napoly, záleží totiž, ako ich pripravíte. Ak si labužnícky pochutnávate na zapečených zemiakoch so smotanou alebo zemiakoch na oleji, je dosť možné, že sa to odrazí na vašej váhe. Zemiaky uvarené vo vode alebo v pare však môžu byť skvelým zdrojom zdravých sacharidov.

„Jeden zemiak má asi 170 kalórií, je bohatý na draslík a vlákninu a šupka obsahuje antioxidanty,“ hovorí Glassmanová a dodáva, že zemiaky tiež regulujú hladinu krvného cukru, udržujú nás sýte po dlhšiu dobu a pomáhajú spaľovať tuky.

Syr

Tento mliečny výrobok je zvyčajne zakázaný. Vďaka pre všetkých, čo sa snažia schudnúť. Je pravdou, že syry obsahujú nasýtené tuky a sodík, ale podľa dietologičky Lisy Moskovitzovej je syr tiež jedným z hlavných zdrojov vápnika a vitamínu D. Moskovitzová však odporúča dopriať si len malé porcie a vyberať si netučné syry.

Ako pre iDNES.cz vysvetlila hlavná nutričná špecialistka Monika Bartolomějová, existuje veľké množstvo druhov syrov – čerstvé, tvrdé, zrejúci, plesňové, s rôznym obsahom tuku, s rozdielnou dĺžkou zrenia. Rozdiely sú aj podľa druhu použitého mlieka. Každý typ má svoje špecifiká, a preto nie je možné jednoznačne povedať, či sú syry zdravé alebo nie.

„Do jedálnička odporúčam zaraďovať predovšetkým syry typu cottage. Jedná sa o syr, ktorý obsahuje nízke množstvo tuku a vysoké množstvo bielkovín.Okrem kazeínu obsahuje aj srvátku, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie,“ uviedla Bartolomějová, ktorá ďalej odporúča zameriavať sa pri výbere na syry z kozieho alebo ovčieho mlieka, pretože majú iné zloženie ako mlieko kravské a tým opäť obohacujú jedálniček, ktorý často býva jednotvárny.

Pečivo

V posledných rokoch je diétnym hitom vyhýbať sa chlebu, žemliam a ďalšiemu pečivu.

„Mnohí z nás vinia chlieb za všetky zdravotné ťažkosti alebo ťažkosti s váhou,“ hovorí Moskovitzová. Podľa jej slov je však chleba výborným zdrojom energizujúcich sacharidov, a pokiaľ sa konzumuje v celozrnnej forme a v rozumnom množstve, je významným zdrojom vitamínov skupiny B, srdcu prospešnej vlákniny a mangánu, ktorý prospieva kostiam.

Nutričná špecialistka Monika Bartolomějová odporúča zaraďovať do jedálnička pečivo, ktoré je upečené zo žitnej múky, prípadne ražnej a pšeničnej.Vhodné je aj pečivo celozrnné.

„Pečivo je dobré zaraďovať na raňajky spoločne so zdrojom bielkovín, napríklad vajcom, a tiež zeleninou. Samozrejme by nemalo byť konzumované takmer pri každom jedle. Aj tu platí, že všetkého s mierou.“

Ryža

Ďalšie sacharidová bomba, ktorá je ľuďom prahnúcim po dokonalej štíhlej postave zapovedaná. Sacharidy však môžu a mali by byť súčasťou zdravej stravy, a to vrátane ryže. Glassmanová však odporúča vyberať si hlavne hnedú variantu.

„Hnedá ryža reguluje krvný cukor a udržiava nás sýte po dlhšiu dobu,“ vysvetlila Glassmanová a zdôraznila, že ryža je plná vlákniny, čo pomáha správnej funkcii zažívacieho systému a obsahuje významné živiny ako selén a mangán.Celozrnné potraviny navyše pomáhajú znižovať riziko srdcových ochorení a znižovať vysoké hladiny cholesterolu.

Čokoláda

Jedna z najobľúbenejších pochúťok na svete bohužiaľ tiež nepatrí medzi potraviny, ktoré by nám odborníci cez zdravú výživu odporúčali konzumovať. Je pravda, že mliečna čokoláda obsahuje veľké množstvo cukru a tukov, takže môže zvyšovať hladinu cholesterolu, ale ak sa naučíte vychutnať si aj jej horkú variantu, nemusíte čokoládu zo svojho jedálnička vyškrtnúť.

„Horká čokoláda v skutočnosti znižuje LDL zlý cholesterol, znižuje krvný tlak a je plná antioxidantov,“ vyzdvihla klady horkej čokolády Glassmanová, ktorá však radí držať sa malých porcií, najmä ak si chcete udržať zdravú váhu.

Sója

Táto kontroverzná potravina sa ocitla na zozname nevhodných potravín potom, čo sa rozniesli zvesti, že spôsobuje rakovinu. Doktorka Moskovitzová však sóju obhajuje:

„Žiadne štúdie neboli schopné naozaj dokázať, že sója je zlá a spôsobuje rakovinu prsníka. Existuje oveľa viac štúdií, ktoré ukazujú presný opak. „

Moskovitzová však odporúča vyvarovať sa potravinám zo spracovanej sóji, ako sú raňajkové lupienky, sladkosti a ďalšie a radšej voliť sóju vo forme tofu ako doplnok šalátu alebo ľahko solené sójové oriešky ako olovrant.

potraviny

 

Autor:  pre iDNES.cz

Zdroj: http://ona.idnes.cz/potraviny-se-spatnou-povesti-dkp-/dieta.aspx?c=A141021_161731_dieta_pet