REPELENT

Okrasné rastlinky ako účinný repelent proti hmyzu

Print Friendly

Ak vás otravujú rôzne druhy hmyzu, prípadne sa obávate kliešťov či bĺch, existuje zopár rastlín, ktoré vás pred nimi dokážu veľmi efektívne ochrániť. Či už máte záhradu, balkón alebo terasu, tieto typy rastlín dokážu byť nielen mixom krásy, ale aj kombináciou funkčnosti. Ak patríte k skeptikom, nič vám nebráni aby ste tento „eko“ repelent aspoň vyskúšali. 

Okrasné rastlinky ako účinný repelent proti hmyzu

Medzi najpredávanejšie prírodné repelenty patria rôzne druhy vonných sviečok, najčastejšie na báze rastliny citronela. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné nielen o citronele, ale aj ostatných rastlinkách, ktoré si môžete vysadiť na záhrade, balkóne či terase. Na konci článku vás čaká aj recept na domáci repelent, ktorý dokáže plne nahradiť bežne dostupné kupované repelenty.

  • Citronela

citronella

Citronela je najstaršou a zároveň najpoužívanejšou rastlinkou na ochranu proti hmyzu. Najlepším miestom na vysádzanie je okolie grilov, či okolie miest na sedenie. V kombinácii s vonnými sviečkami (s obsahom citronely) sa jej účinok ešte znásobuje, čo pre „otravný“ hmyz pôsobí naozaj odstrašujúco.

  • Králik ružový (Rimbaba obyčajná)

REPELENT

Táto rastlinka je veľmi účinná v boji s bodajúcim hmyzom, ktorý vie napr. také večerné posedenie v záhrade či na balkóne poriadne znepríjemniť. Môžete si ju vysadiť nielen v záhrade, ale aj na balkón či terase.

  • Levanduľa

repelent

Levanduľa je považovaná za najúčinnejší odpudzovač hmyzu, ktorý si dokážete dopestovať nielen v záhrade, ale aj na balkóne či terase. Podobne ako aj predošlé rastlinky, aj levanduľu je vhodné v záhrade vysádzať v okolí sediacich a stravovacích priestorov, ale aj v okolí okien či vstupov do domu.

Ako si pripraviť „eko“ repelent z levandule?

Veľmi jednoducho! Stačí, ak si s jej čerstvými kvetmi potriete časti tela tak, ako keby ste požívali bežne dostupný sprej.

  • Chryzantéma

REPELENT

Rôzne druhy chryzantém sú v našich podmienkach veľmi obľúbené, vďaka čomu sa nachádzajú v mnohých záhradách. Dokážu odpudzovať celý rad hmyzu, vrátane vošiek, roztočov, ale aj nebezpečné kliešte.

Recept: „eko“ repelent z 3 ingrediencií

Na prípravu budete potrebovať:

  • zopár strúčikov cesnaku
  • rastlinný olej
  • citrónovú šťavu

Strúčiky cesnaku roztlačíme, zmiešame ich s olejom a necháme odstáť cca 24 hodín. Následne 1 ČL zmiešame s 2 šálkami vody a 1 ČL citrónovej šťavy. Všetko spolu zmiešame, precedíme cez utierku, nalejeme do rozprašovača a použijeme podľa potreby.

Veríme, že sa pre vás naše informácie stali užitočnými, a že ich naše „eko“ repelenty využijete aj v praxi.