kôpor

KÔPOR – život s bylinkami (3)

Print Friendly

V minulých dvoch dieloch nášho seriálu sme vám priniesli zaujímavé informácie o bazalke a rozmarínespolu s naozaj chutnými receptami. Našou dnešnou bylinkou je: kôpor

KÔPOR – život s bylinkami (3)

rast kôpru

Pestovanie:

Tí z vás, ktorí majú záhradu dobre vedia, že kôpor je nenáročná bylinka, ktorá rastie takmer všade. Jeho pestovaniu sa však najviac darí v blízkosti kapusty či cibule, naopak blízkosť mrkvy mu neprospieva.

Naopak tí z vás, ktorí záhradu nemajú, môžu kôpor pestovať aj doma na okne. Pestovanie v interiéri je pomerne jednoduché. Najlepším obdobím na pestovanie je obdobie medzi októbrom a začiatkom jari.

Semienka zasaďte do vhodnej zeminy (zemina pre bylinky), pričom je dobré, ak ju čiastočne premiešate s pieskom a pokropíte vlažnou vodou.

Čo sa týka umiestnenia, kôpor miluje slnko, takže ho umiestnite na slnečné miesto, nezabúdajte však ani na dostatočnú zálievku.

Využitie v kuchyni:

kôpor v kuchyni

Kôpor dostanete čerstvý, sušený a mrazený. Táto bylinka sa u nás teší pomerne veľkej obľube, nakoľko sa najčastejšie používa pri zaváraní uhoriek, do zemiakovej či tekvicovej omáčky.

Kôpor je však rovnako vynikajúci v kombinácii so zemiakovým či uhorkovým šalátom, ale hodí aj do rôznych druhov nátierok.

Veľmi zaujímavý je tzv. „mrazený“ kôpor, kedy stačí vrecká na ľad okrem vody naplniť aj nasekaným kôprov a dať zamraziť. Takto budete mať aj v zimnom období dostatok kvalitného kôpru vždy po ruke.

Zamerajte sa na surovú stravu

Mnoho zdravotných problémov je spôsobených nesprávnou, prípadne nedostatočnou výživou. To čo jeme, buď pozitívne alebo negatívne ovplyvňuje naše zdravie, a preto je len na nás čo si vyberieme.

V poslednej dobe sa aj v našich podmienkach začína udomácňovať konzumácia tzv. surovej stravy, ktorá organizmu dodá viac vitamínov, minerálov, enzýmov, bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a vlákniny.

Samozrejme, že ak máte tú možnosť, doprajte si viac organickej zeleniny či ovocia. Ani tej bežne dostupnej sa však nemusíte obávať, pretože ak aj obsahuje dusičnany, tie sú pre dospelého človeka úplne neškodné, takže sa konzumácii surovej stravy určite nevyhýbajte.

Jeden takýto recept vám prinášame aj dnes:

Recept: nátierka plná zeleniny, byliniek a bielkovín

kôpor

Čo potrebujeme: Postup:
  • 2 šálky sójovej majonézy
  • 1 šálka čerstvej uhorky, nakrájanej na malé kúsky
  • 1/2 zelenej čili papričky
  • za hrsť čerstvej petržlenovej vňate, nasekanej nadrobno
  • 1 menšia červená cibuľa, nakrájaná na malé kúsky
  • 4 PL čerstvého kôpru, nasekaného nadrobno
  • soľ
  1. Do pripravenej sójovej majonézy pridáme uhorky, čili papričku, petržlenovú vňať, cibuľu, kôpor a soľ
  2. Premiešame, podľa chuti ešte dochutíme a odložíme do chladničky na cca 30 minút
  3. Podávame s čerstvou zeleninou, opekanými zemiakmi, prípadne s našimi zeleninovými hranolkami

Prajeme dobrú chuť k „raw“ nátierke a veríme, že informácie o kôpre využijete aj v praxi.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.co.uk/2015/03/24/meat-free-week-herb-guide_n_6932002.html