gmo

GMO EÚ nezakázala: rozhodovať budú členské štáty

Print Friendly

Vlády členských krajín EÚ sa dnes prostredníctvom svojich ministrov životného prostredia dohodli na politickom kompromise, ktorý ponecháva členským štátom možnosť povoliť alebo zakázať či budú pestovať geneticky modifikované plodiny (GMO) na svojom území.

GMO EÚ nezakázala: rozhodovať budú členské štáty

Dohoda uzatvorená na úrovni Rady ministrov posúva návrh smernice opätovne do Európskeho parlamentu (EP) na druhé čítanie a schválenie zo strany europoslancov. Tí už v roku 2011 v prvom čítaní rozhodli v prospech smernice, čiže o pevnejšom právnom rámci vnútroštátnych zákazov pre GMO.

„Všetky členské štáty okrem Belgicka a Luxemburska sa dohodli na kompromise,“ uviedol grécky minister životného prostredia Ioanis Maniatis, ktorý v mene gréckeho predsedníctva v EÚ predsedal dnešnému rokovaniu ministrov v Luxemburgu.

Nový právny rámec umožní každému štátu EÚ zakázať geneticky modifikované organizmy na celom svojom území alebo na časti územia aj z iných dôvodov, ako je zdravie alebo ochrana životného prostredia. Na druhej strane členské štáty, ktoré sú proti GMO, nesmú zakázať tranzit povolených GMO cez svoje územie.

Dohoda ministrov otvára cestu pre pestovanie geneticky modifikovaných plodín v priestore EÚ, na čo výrobcovia osív čakali takmer 14 rokov. „Nový systém dáva štátom na výber, či chcú alebo nechcú pestovať GMO,“ vysvetlila novinárom francúzska ministerka životného prostredia Ségolene Royalová. Jej rezortná kolegyňa z Luxemburska Carole Dieschbourgová však vyjadrila pochybnosti o tom, či bolo nájdené najlepšie riešenie, pretože dôležitú úlohu budú v tejto oblasti zohrávať firmy z odvetvia biotechnológií.

Dosiahnutú politickú dohodu privítal aj eurokomisár pre zdravie Tonio Borg, ktorý ocenil, že po rokovaniach trvajúcich od roku 2009, členské štáty získali väčšiu flexibilitu pri rozhodovaní v otázkach GMO.

Za posledných 14 rokoch Európska únia povolila pestovať iba štyri geneticky modifikované plodiny, avšak v súčasnosti sa pestuje iba kukurica odrody MON810 z dielne americkej firmy Monsanto.

Dve ďalšie odrody kukurice (BT176 a T25) ako aj zemiaky druhu Amflora sa už v EÚ nepestujú. Európska komisia má na stole šesť ďalších žiadostí o povolenie pestovania plodín GMO, vrátane kukurice Pioneer TC1507.

Slovenská republika patrí medzi krajiny, kde jedinou povolenou geneticky modifikovanou plodinou je BT kukurica MON810 na ploche 100 hektárov (v roku 2013). Iné GMO sú pestované len za účelom vedeckých skúmaní za dodržiavania prísnych bezpečnostných kritérií na zabránenie ich šírenia do životného prostredia.

Prevzaté z: http://hn.hnonline.sk/svet-120/geneticky-modifikovane-potraviny-unia-nezakazala-rozhodovat-budu-staty-620785