cesto

Ako si pripraviť cesto na …

Print Friendly

Ani neviem spočítať, koľkokát mi niekto povedal, že odpaľované cesto je ťažké urobiť. Koľkokrát niekto odmietol recept s tým, že do kysnutého cesta „sa nepúšťam“. Alebo máte pocit, že upiecť roládu je ťažké? Dnes sa pokúsim búrať mýty. A dúfam, že vás názorne presvedčím, že základné cestá nie sú až tak zložité, ako by sa zdalo. Dokonca vás naučím, ako si klasické základné cestá trochu vylepšiť a spraviť si ich zdravšiu alternatívu.

Keď sa naučíte pracovať so základnými cestami, otvoria sa vám nové možnosti sladkého i slaného pečenia, s plnkou či bez, s polevou alebo bez polevy.

Dnes vám dáme návod, ako si pripraviť najobľúbenejšie základné cestá a čo všetko sa z nich dá vyrobiť (dobrých receptov nikdy nie je dosť). Zároveň si vysvetlíme, ako nahradiť klasické suroviny zdravšími, ako piecť s alternatívnymi múkami, alebo sladiť bez použitia klasického cukru.

Piškótové cesto – ľahšie sa to už nedá

cesto

Na to, aby ste si upiekli nejaký fajn koláčik alebo roládu z piškótového cesta, nepotrebujete ani váhu, ani špeciálne ingrediencie. Bude vám stačiť polievková lyžica, misa, mixér a sitko na preosievanie múky. A suroviny? Hladká múka, cukor, vajcia a štipka kypriaceho prášku. Ak si zapamätáte jeden trik, ktorý vám prezradíme, veríme, že piškótové cesto nebude pre vás problémom. Vzduch je nevyhnutnou ingredienciou kvalitného piškótového cesta, preto budeme veľa preosievať a veľa miešať mixérom.

Základný recept na piškótové cesto:

  • 5 celých vajec
  • 100 g kryštálového cukru
  • 130 g múky
  • 1 ČL kypriaceho prášku

Do misky dáme celé vajcia, cukor a mixérom šľaháme na vysokých otáčkach, kým nám nevznikne bledá pena veľkého objemu. Z tohto množstva by sa mala našľahať pena do jednej plnej väčšej misy. Mixujte aspoň 7-10 minút. Vďaka intenzívnemu mixovaniu pridávame do cesta jednu ingredienciu, ktorá nestojí peniaze, má nula kalórií, ale piškótovému cestu dodáva to, čo robí jeho kvalitu – objem. Tou ingredienciou je vzduch. Čím lepšie našľaháme vajcia, tým jemnejšie a nadýchanejšie cesto dostaneme. Múku si zmiešame s kypriacim práškom a preosejeme. Preosiatu múku s kypriacim práškom na trikrát jemne vmiešame varechou do vaječnej zmesi. Naším cieľom je udržať nadýchanosť cesta. Cesto nalejeme do formy vystlanej papierom na pečenie, pekne ho na povrchu uhladíme a pečieme pri 160 stupňoch asi 35 minút.

Prečítajte si aj článok Ako nahradiť suroviny v pečení – zdravé pečenie

Odpaľované cesto – budete ho milovať pre jeho variabilitu

cesto

Ak sa raz naučíte pripravovať odpaľované cesto, otvoria sa vám nespočetné možnosti na prípravu sladkých ale aj slaných dobrôt. Zistíte, že napiecť si domáce venčeky nie je až tak ťažké. Do odpaľovaného cesta ide minimum (alebo žiaden) cukor a ak nahradíte klasickú múku ryžovou, viete si napiecť bezlepkovú verziu venčekov, éclairiek alebo veterníkov. Základom úspechu je vedieť cesto správne upiecť, dáme vám overený postup, ako na to.

Základný recept na odpaľované cesto:

  • 140 g hladkej múky
  • 100 ml plnotučného mlieka
  • 100 ml vody
  • 10 g kryštálového cukru
  • Štipka soli
  • 80 g masla
  • 4 vajcia

V hrnci roztopíme maslo v mlieku a vode. Pridáme cukor a soľ a pomiešame. Prisypeme múku a varechou veľmi rýchlo miešame, až sa nám sformuje lepkavá guľa cesta. Vtedy odstavíme hrniec zo zdroja tepla. Cesto si preložíme do misky a po jednom zašľahaváme varechou vajcia, až kým nie sú rovnomerne vmiešané a masa cesta je pekne lesklá. Cesto zostane polotekuté, keď ho nastriekate pomocou vrecúška, malo by si držať tvar. Ak sa vám zdá príliš riedke a rozteká sa, vmiešajte ešte lyžicu hladkej múky.           Hotové cesto nastriekame na plech vystlaný papierom na pečenie do tvaru venčekov (alebo tyčiniek, ako chceme). Pečieme najprv 10 minút pri 180 stupňoch, potom pootvoríme dvere rúry a strčíme do nich varechu a pri pootvorenej rúre pečieme ešte ďalších 20 minút. Hotové koláčiky necháme vychladnúť, potom ich vodorovne prerežeme a plníme plnkou (napríklad pudingovou, šľahačkou a pod.).

Kysnuté cesto – jednoduchá príprava a troška trpezlivosti

cesto

Aj skúsené gazdiné niekedy zaváhajú pred kysnutým cestom. Áno, priznávame, že kysnuté cesto nie je najjednoduchšie, ale ak sa budete pridŕžať našich rád, garantujeme, že sa vám to s nami podarí. Rátajte však s tým, že po vypracovaní cesta budete musieť trpezlivo čakať, kým riadne vykysne. Niekedy to trvá pol hodinu, niekedy aj tri. Všetko závisí od kvality spracovania cesta, kvality a čerstvosti droždia a teploty. Ak máte minimálne skúsenosti s kysnutým cestom, začnite so sušeným droždím. Nemusíte pripravovať kvások, sušené droždie len zmiešate s múkou a po pridaní ostatných ingrediencií vymiesite cesto, ktoré musí odpočívať a kysnúť.

Základný recept na kysnuté cesto:

  • 300 g hladkej múky
  • 120 ml vlažnej vody
  • 60 g čierneho piva (ak nedáte, nevadí, pridajte ale ešte asi 50 ml vody)
  • 1 balenie sušeného droždia
  • Pol ČL soli
  • 5 g oleja

Všetky prísady okrem múky dáme do veľkej misky a riadne ich premiešame. Potom pridáme preosiatu múku a vymiesime cesto. V prípade potreby buď pridáme ešte trochu múky alebo vody, aby sme dostali na dotyk pružné, mäkšie a nelepivé cesto. Základom kvalitného kysnutého cesta je práve proces miesenia. Ak miesite ručne, dajte si tú námahu a venujte sa mieseniu aspoň 10-15 minút. Ľajšie to pôjde ak vám pomôže kuchynský mixér. Cesto necháme prikryté čistou utierkou kysnúť na teplom mieste, kým neznásobí svoj objem. V závislosti od teploty v miestnosti to môže trvať aj dve hodiny. Z vykysnutého cesta môžeme napríklad vyvaľkať kruh, rozdeliť ho na 8 trojuholníkov, tie zrolovať (začíname preponou a rolujeme smerom k špicu), potrieme vyšľahaným vajcom, posypme postrúhaným syrom a pečieme pri vyšších teplotách (220 stupňov) asi 20 minút, kým sa cesto nezačne farbiť na zlatohnedo.

Vyskúšajte jednoduché slané tyčinky, určite sa vám budú hodiť, ak náhodou očakávate na Silvestra hostí.

Krehké cesto – staňte sa kráľovnou ovocných koláčov a „pájov“

cesto

Krehké cesto je univerzálnym základom pre rôzne druhy ovocných koláčov. Či už máte chuť na klasické jablkové pité alebo si chcete napiecť tartletky alebo ovocné „páje“, určite si zapíšte náš recept. Základom krehkého cesta je tuk. Ak máte radšej chrumkavejšie cesto, použite rastlinný tuk, s maslom budete maž cesto mäkkšie. Krehké cesto je po spracovaní lepkavé a preto ho treba pred ďalším použitím nechať dostatočn dlho odpočinúť v chladničke.

Základný recept na čokoládové krehké cesto:

  • 115 g mäkkého masla
  • 100 g práškového cukru
  • 1 vajce
  • Štipka soli
  • Pol ČL vanilkového extraktu alebo mletej pravej vanilky
  • 110 g hladkej múky
  • 35 g ryžovej múky (ak nemáte, môžete dať celé množstvo len hladkú múku. Ryžová múka sa dáva kvôli dosiahnutiu „chrumkavejšej“ konzistencie cesta)
  • 50 g kvalitného kakaa, najlepšie holandského typu

V mise utrieme spolu práškový cukor a maslo. Keď sa pekne vymiešajú dohladka, pridáme žĺtky, štipku soli a vanilku. Potom prisypeme preosiatú múku s kakaovým práškom a všetko dobre premiešame lyžicou. Vznikne nám trochu lepkavá tuhšia zmes. Formičky na tartletky vytrieme troškou masla alebo tuku a do každej formičky dáme toľko cesta, aby sme ho mohli roztlačiť na dno ale aj po bokoch formičiek. Najlepšie je navlhčiť si ruky, aby sa cesto nelepilo. Z cesta vytvarujeme vo formičkách malé kalíšteky. Pred pečením dáme formičky s cestom zachladiť do chladničky (ideálne do mrazničky) asi na 20 minút. Pečieme 10 minút pri 180 stupňoch. Po dopečení necháme vychladnúť a až potom ich opatrne vyklopíme z formičiek. Plníme rôznou plnkou, pudingovou, šľahačkovou, roztopenou čokoládou so šľahačkou, alebo ovocím a zalejeme tortovým želé.

Krehké cesto sa skvelo hodí na rôzne jednohubkové koláčiky.

Inšpirovali sme vás? Vyskúšajte aj iné naše recepty :

Špagety bolognese s-údeným-tofu

Cestoviny a pizza

zapekaná zelenina

Jedlá bez mäsa

mrkvové šatôčky

Dezerty a koláče