zdravý jedálniček

Zdravý jedálniček: sója efektívne znižuje krvný tlak

Print Friendly

Máte problém s vysokým krvným tlakom? Chceli by ste upraviť svojej stravovanie, ale neviete čo by váš zdravý jedálniček mal obsahovať? Všetko dôležité sa dozviete v našom dnešnom článku.

Na otázku, ako sója znižuje krvný tlak odpovedá MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborný garant projektu www.potraviny-pre-mna.sk

Zdravý jedálniček: sója efektívne znižuje krvný tlak

Keby sme mali horčík nazvať výstižným, účinok vystihujúcim názvom, určite by sa volal „antistresový“. Niet totiž lepšieho minerálu na únavu a vyčerpanie ako je horčík. A to nie je všetko:

horčík celkom efektívne znižuje tlak a pomáha mu v tom aj  vápnik, ktorý jeho účinok posilňuje. Tofu, bohaté na oba minerály, je teda skvelá pomôcka pri únave a vyčerpaní, či zvýšenom krvnom tlaku.

Už zníženie tlaku o 0,8-2 mmHg sa považuje za klinicky významné. Horčík dokáže znížiť tlak o 2 – 4 mmHg, čo je veľmi slušný výsledok. Zvýšenie denného príjmu horčíka o 100 mg znižuje riziko mrtvice o 10 %. Ide o tretinu dennej dávky horčíka a túto dávku skonzumujete v 100 g tofu.

Prečítajte si tiež:
Mäso versus tofu: športovci, štítna žľaza a iné
Sója – liečivé účinky (autor – MUDr. Alexandra Frolkovičová)

 

Zdravý jedálniček pre efektívne znižovanie krvného tlaku musí byť rozmanitý a preto vás budeme radi inšpirovať aj receptami na našej stránke. Za všetky recepty sme pre vás vybrali:

Pečené papriky plnené zdravými ingredienciami

zdravý jedálniček

Celý recept je k dispozícií tu: pečené papriky plnené zdravými ingredienciami. V tomto recepte nájdete aj základné informácie o tom, aké zdravotné účinky pre vás majú jeho základné ingrediencie a to paprika a fazuľa.

Sója patrí medzi potraviny, okolo ktorých sa točí veľa nepravdivých mýtov. Niektoré odhaľujeme tu: Fytoestrogény alebo sója namiesto antikoncepcie?

Viac receptov s obsahom tofu nájdete tu: tofu recepty.  Nezabúdajte ani na recept s baklažánom a cukinou.

Veríme, že sa pre vás náš dnešný článok stal prínos, a že váš zdravý jedálniček bude okrem iného obsahovať aj sóju, prípadne sójové výrobky. Prajeme vám dobrú chuť.