zdravý jedálniček

Zdravý jedálniček: sója efektívne znižuje cholesterol

Print Friendly

Vysoká hladina „zlého“ cholesterolu (tzv. LDL cholesterol) v krvi spôsobuje zlú priechodnosť ciev, čo môže zapríčiniť srdcový infarkt. Aby bola jeho koncentrácia v krvi čo možno najnižšia, zdravý jedálniček je to, čomu by ste mali venovať zvýšenú pozornosť.

Na otázku, či sója efektívne znižuje „zlý“ cholesterol odpovedá MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborný garant projektu www.potraviny-pre-mna.sk

Zdravý jedálniček: sója efektívne znižuje cholesterol

Priaznivý účinok sóje na kardiovaskulárny systém je všeobecne známy a uznaný aj svetoznámymi dietologickými organizáciami. Predpokladá sa, že tento účinok je zabezpečený najmä sójovou bielkovinou, resp. peptidmi, ktoré vznikajú v čreve pri trávení tejto bielkoviny.

Izoflavóny sóje (fytoestrogény) potláčajú oxidáciu cholesterolu a tak znižujú pravdepodobnosť, že sa bude ukladať do ciev. 

Pôsobia tiež protizápalovo a zabraňujú vzniku krvných zrazenín, čo je posledné a veľmi významné štádium aterosklerózy.

Pokiaľ chcete pozitívne vplývať na stav svojich ciev, mali by ste denne skonzumovať asi 25 g sójovej bielkoviny, t.j. priemerne 200 g tofu.

Zaujímavé je zistenie, že účinnejšia je v tomto smere konzumácia sóje rozdelená do viacerých denných dávok, kedy sa ako účinná dokázala aj dávka nižšia ako je odporúčaných 25 g denne. Pravidelná konzumácia tofu môže znížiť hladinu cholesterolu o 5 %, čo môže mať za následok zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení až o 10 %,.

Podrobnejšie porovnanie „mäsa versus tofu“ sa dočítate tu: mäso versus tofu: športovci, štítna žľaza a iné.

Zdravý jedálníček pre efektívne zníženie „zlého“ cholesterolu musí byť rozmanitý a preto vás budeme radi inšpirovať aj receptami na našej stránke. Za všetky recepty sme pre vás vybrali:

Celozrnná ciabatta s tofu a čerstvou zeleninou

zdravý jedálniček

Celý recept je k dispozícií tu: celozrnná ciabatta s tofu a čerstvou zeleninou. Všetky ďalšie recepty s tofu nájdete tu: tofu. Viac celozrnných receptov nájdete tu: celozrnné recepty.

Vyskúšajte aj naše: smoothie proti cholesterolu.

Prajeme vám dobrú chuť a veríme, že vám náš zdravý jedálniček dodá veľa pozitívnej energie na boj so znižovaním hladiny cholesterolu.