Tajomstvá marinovania

Print Friendly

 

Naučte sa správne a zdravo marinovať. Tvorba marinád sa totiž pri varení často zanedbáva. V skutočnosti však predstavujú oveľa dôležitejšiu úlohu ako sa môže zdať. Dodržaním niekoľkých zásad môžete priniesť pravý gurmánsky zážitok aj ku vám domov.

Príprava marinády: Experimentujte s chuťami

Pre každé jedlo sa pochopiteľne hodí iný druh marinády. Zmes pozostáva z oleja (tuku), korenín a okyslujúcej zložky, ktoré sa dajú ľubovoľne variovať. Častou ingredienciou je cesnak či cibuľa. Výbornú chuť vytvára oregano a čierne korenie, ku ktorým zapasuje napríklad aj kontrastujúci cukor. Ako okyslujúcu zložku používame ocot a ovocnú šťavu, ktoré však skúsení šéfkuchári nahrádzajú tiež vínom. Na záver ešte môžeme pridať rôzne omáčky na dochucovanie.

Na grilovanú zeleninu a syry odporúčame použiť špecifickú ázijskú marinádu. Jej príprava je veľmi jednoduchá a chuť neodolateľná. Stačia iba štyri ingrediencie – sójová omáčka, vínny ocot, čerstvý mletý zázvor a na spestrenie sezamový olej.

Pri marinovaní musíme však zároveň dbať na to, aké vlastnosti majú ingrediencie, ktoré dochucujeme. Tofu a šampiňóny majú výbornú schopnosť vsiaknuť pripravenú tekutinu, vďaka čomu jej chuť nemusí byť až taká výrazná. Preháňať by sme to určite nemali so soľou – dobre zapasujú skôr sladkasté ingrediencie. Vhodným príkladom je v tomto prípade zmes zo šťavy pomaranča, worčestrovej omáčky, olivového oleja a mletého cesnaku.

Marinovanie: Namočiť, zabaliť a byť trpezlivý

Samotné marinády jedlám dodávajú nie len charakteristickú chuť, ale tiež zachovávajú jeho čerstvosť a šťavnatosť. Príprava je v podstate veľmi jednoduchá. Ingrediencie zmiešame podľa receptu v širšej miske, do ktorej namočíme jedlo a na niekoľko hodín ju vložíme do chladničky. Alternatívnym spôsobom je tiež zabalenie potravín do mikroténového vrecka. Vďaka nemu sa chute do jedla viac nasiaknu a lepšie ho prestúpia. Aby však bolo marinovanie ešte účinnejšie, vo vrecku by ideálne nemal zostať žiadny vzduch.

Veľký pozor si však dávajte pri dochucovaní. Pokiaľ marinádu presolíte alebo prekoreníte, môžete ňou pokaziť celú chuť jedla. Pred použitím teda namiešanú zmes radšej viackrát ochutnajte a to aj v prípade, že už ide o overený recept.

Jedlá potom grilujeme či iným spôsobom tepelne upravujeme. Tofu a „suchšie“ druhy zeleniny môžeme domarinovať aj počas prípravy. Ak chcete priateľov zaujať niečím výnimočným, jedlo ešte raz zmesou jemne potrite aj pred podávaním.

Čomu sa vyvarovať

Po namiešaní dokonalej marinády existuje ešte niekoľko trikov pri skladovaní a použití. Prvou podmienkou je, aby bola zmes vždy čerstvo pripravená. Potraviny by zároveň v procese marinovania mali byť dobre izolované. Pokiaľ teda využívate misku, pred umiestnením do chladničky ju nezabudnite vždy prikryť.

Pri marinovaní však rozhodne nepoužívajte hliníkové nádoby. Ich povrch totiž v priebehu namáčania reaguje s kyslými zložkami zmesi, čím jedlo nielen zafarbí, ale môže mu tiež dodať nepríjemnú „kovovú“ pachuť. Vhodnou voľbou sú plastové alebo sklenené misky.

Samozrejme treba zároveň dodržiavať proces namáčania aspoň po dobu niekoľkých hodín. Potravina inak nestihne chuť byliniek dostatočne nasať, čím stráca marinovanie svoj význam. V chladničke by jedlo malo zostať až do poslednej chvíle pred úpravou. Po dokončení je ho naopak dobré nechať chvíľu odležať, aby šťava zostala vo vnútri. Pôžitok z pripravenej pochúťky tak zostane o to intenzívnejší.

Dobrým príkladom na využitie chutnej marinády sú zdravé recepty s tradičným bielym tofu. Biele tofu síce samo o sebe výraznejšiu chuť nemá, no o to lepšie sa tak dokáže prispôsobiť chuti namiešanej zmesi. Vyskúšajte víkendovú pochúťku tofu burger alebo si tofu pripravte s bylinkami či ľahkými zeleninovými bagetkami.