jablkový koláč

Jablkový koláč s javorovým sirupom

Print Friendly

Počas chladných večerov nie je nič lepšie ako sedieť pod dekou s horúcim čajom a fajnovou napečenou pochúťkou. Ponúkame vám skvelý jablkový koláč, ktorý sme trochu vylepšili alternatívnymi surovinami. Neobsahuje žiadne vajíčka ani laktózu, nepridávali sme doň žiaden cukor. Vyskúšate?

Jablkový koláč s javorovým sirupom

Vedeli ste, že tofu vie v ceste nahradiť vajíčka? Okrem toho dodá koláčovému cestu šťavnatosť a mäkkosť. A presne o tom je náš jablkový koláč. Pripravili sme ho tak, aby si na ňom mohli pochuntať aj tí, ktorí nemôžu laktózu, vyhýbajú sa živočíšnym produktom, alebo nesladia klasickým bielym cukrom. Ak máte po ruke tofu, javorový sirup, rastlinný tuk a zopár jabĺčok, môžete sa pustiť do pečenia.

Čo potrebujeme: Postup:
Na cesto:

 • 250 g bieleho tofu
 • 250 g špaldovej múky hladkej
 • 250 g rastlinného tuku
 • Štipka soli

Na plnku:

 

 1. V miske rozmixujeme pomocou ponorného mixéra tofu na jemný krém.
 2. Zmiešame ho s múkou, rastlinným tukom a štipkou soli a vypracujeme tuhšie cesto.
 3. Cesto zabalíme do potravinovej fólie a necháme ho aspoň hodinu odpočívať v chladničke. Tento krok sa oplatí dodržať, čerstvé cesto môže byť totižto príliš lepivé a zle by sa s ním pracovalo.
 4. Zatiaľ si očistíme jablká a postrúhame ich najemno. Vyžmýkame z nich prebytočnú šťavu a potom pridáme javorový sirup a mletú škoricu. Všetko dôkladne premiešame.
 5. Odpočinuté cesto vyberieme z chladničky, 2/3 rozvaľkáme na mierne pomúčenej doske do kruhu tak, aby asi o 2 cm prečnieval okrúhlu koláčovú formu.
 6. Cesto jemne pritlačíme na dno formy, okraje zarovnáme.
 7. Na cesto nanesieme plnku z jabĺk.
 8. Zvyšnú tretinu cesta zmiešame ešte s jednou PL múky, premiesime, rozvaľkáme a vykrajujeme lístky (resp.iné tvary). Tie poukladáme na jablkovú plnku.
 9. Pečieme v predhriatej rúre na 180 stupňoch asi 30 minút, kým sa cesto nezačne sfarbovať do zlatohneda a oddeľovať sa od okrajov formy.
 10. Necháme úplne vychladnúť, až potom krájame.

jablkový koláčZaujal vás náš denšný alternatívny recept na jablkový koláč? Prečítajte si aj článok Ako nahradiť suroviny v pečení – zdravé pečenie

 

Špagety bolognese s-údeným-tofu

Cestoviny a pizza

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dezerty a pečenie

zeleninové rizoto

Jedlá nez mäsa