Imunita – posilnite ju liečivými rastlinami a bylinami

Print Friendly

V tomto období začína byť imunita dôležitou témou. Aj keď v lekárňach nájdeme veľké množstvo liekov na zvýšenie imunity a liečenie chorôb, prírodné prostriedky nestrácajú na svojej obľúbenosti a význame. Je to vďaka tomu, že skutočne pomáhajú pri liečbe rôznych ochorení, sú šetrné k organizmu, posilňujú jednotlivé orgány, harmonizujú celé telo. Dokazuje to aj fakt, že veda sa stále zaoberá ich liečebnými účinkami a farma firmy ich využívajú na výrobu liečiv.

Príroda nám ponúka veľa možností na podporu imunity. O niektorých sme už písali v samostatných článkoch (jarabina, kurkuma, jablčný ocot, rakytník, kvasená kapusta). V tomto článku pripomíname liečivé bylinky, potraviny a korenie, na ktoré by ste v zime určite nemali zabúdať. Sú obvykle ľahko dostupné a prospešné pre náš organizmus.

Je známe, že naša imunita závisí nie len od fungovania tela ale mali by sme pozitívne podporovať aj psychiku. To znamená, že okrem liečivých bylín  a potravín, ktoré nám dodajú vitamíny využívame aj tie vlastnosti rastlín, ktoré nás dostanú do psychickej pohody, napriek nedostatku slnka.

Je zaujímavý fakt, že aby imunita fungovala perfektne, je dôležité aby sme si intelektuálne zamestnali myseľ. Ide o to, že pokiaľ sa myseľ zaoberá niečím pre nás zaujímavým, v našom tele sa začnú produkovať špeciálne látky aktivizujúce imunitu. Takže čítajte, filozofujte, polemizujte o zaujímavých témach, učte sa jazyky, maľujte atď. Dlhé zimné večery sú na to stvorené.

Imunita a liečivé rastliny

Pri podpore imunity, alebo liečbe choroby môžme používať byliny vo forme čajov, tinktúr, kúpeľov, sirupov. Pri čajoch kupujeme prednostne sypané čaje, aby sme si ich mohli namiešať. Podľa možnosti zmiešajte niekoľko druhov byliniek. Podporia sa navzájom v účinku. Nepoužívajte jeden čaj dlhodobo – tri týždne a dajte si týždňovú pauzu.

Echinacea – výrazne pôsobí na imunitný system, ničí vírusy, baktérie a plesne, podporuje tvorbu bielych krviniek.

Rakytník – skúste namiesto užívania vitamínu C vo forme tabliet, použiť rakytníkový olej (viac o ňom tu).

Šalvia – biostimulátor, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Tinktúra je výborná pri bolestiach v krku. Najlepšie ak si tinktúru vyrobíte sami. Zo sušenej rastliny je to 1 hmotnostný diel rastliny na 5 dielov liehu, najlepšie minimálne 60% (100 g rastliny na 500 ml liehu), ak máte čerstvú, naplňte nádobu do ¾ a zalejte liehom. Nechajte 14 dní odstáť a každý deň pretrepávajte.

Šalvia by sa vnútorne nemala používať počas tehotenstva!

Baza – imunostimulačná, protizápalová, antivírusová, antipyretická, vyvoláva potenie, čistí priedušky, sedatívum.

Lipa – antipyretikum, sedatívum, vyvoláva potenie, lieči priedušky.

Nechtík – antivirotikum, protizápalový, antibakteriálny.

Pamajorán – Čistí zahlienené pľúca, pomáha pri chorobách priedušiek, pôsobí mierne sedatívne.

Materina dúška – protizápalová, sedatívum, pri zápale priedušiek, posiľňuje imunitu.

Medovka – silne protivírusová, antibakteriálna, pomáha pri liečení herpesu (potierať tinktúrou), sedatívum.

Divozel – podporuje odhlienenie, pôsobí na vykašliavanie, mierni kŕče priedušiek. Ovplyvňuje činnosť týmusu a sleziny.

Šípky – obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, pôsobí proti infekciám a nachladnutiu, protizápalové účinky.

Yzop – pomáha pri liečbe priedušiek a pľúcnych ochorení, podporuje vykašľávanie. Pôsobí dezinfekčne a antibioticky.

Rozchodnica ružová (Zlatý koreň) – je v Ázii pokladaná za najefektívnejší liek na prechladnutie a chrípku a zároveň zvyšuje hladinu serotonínu (hormónu “šťastia”). Rozchodnica rastie aj u nás, ale je chránená.

Kapucínka – veľmi účinné antibiotikum, protizápalová, posilňuje imunitu.

 Potraviny a korenie na posilnenie imunity

 Pri podpore imunity musíme neoddeliteľne myslieť aj na stravu. Stravou, ktorú do seba dostávame v podstate budujeme organizmus.

Obchody sú síce plne zeleniny a ovocia aj v zime, ale v skutočnosti obsah vitamínov v mnohých z nich je nízky. V zime je vhodné sa orientovať na potraviny, ktoré sú pre zimné obdobie prirodzené v našich zemepisných šírkach (koreňová zelenina, kapusta, strukoviny, chren, cinuľa, cesnak, atď) a  kombinovať ich s bylinkami a koreniami. Pripravte si na zimu cviklu s chrenom, jablká s chrenom a mrkvou, kvasenú kapustu, atď.

 Orechy – Posilňujú imunitu, pomáhajú rekonvalescentom pri uzdravovaní, protizápalové.

 Hliva – podporuje imunitný system, pôsobí protizápalovo, pomáha ničiť vírusy, baktérie a plesne.

 Kvasená kapusta, pickles – kvasená zelenina aktivuje imunitný system, posilňuje organizmus proti infekciám, vďaka laktobacilom pomáha detoxikovať, naštartuje mikroflóru, protizápalové a antibiotické účinky, pomáha bojovať proti únave, zvyšuje odolnosť voči stresu.

 Zázvor – protizápalovy, antipyretický, antivírusový, podporuje vykašliavanie, prehrieva telo a zlepšuje prekrvenie periférnych častí tela (ruky, nohy).

 Škorica – antibakteriálna, fungicídna, prehrievajúce korenie, v kombinácii s medom je to významný prostriedok na posilnenie imunity, pomáha pri bakteriálnych respiračných ochoreniach, chráni pred vírusmi (1 ČL medu zmiešame so škoricou a užívame 2x denne) – viac o škorici tu

 Klinčeky – výrazné antibakteriálne, antiseptické a znecitlivejúve účinky, zrýchľuje metabolizmus.

Cibuľa, cesnak, chren

  •  Pri prvých príznakoch chrípky rozrezať veľkú cibuľu a vdychovať 3-4x denne.
  • Nakrájať cibuľu s cesnakom do sklenenej nádoby a pridať med. Cibuľa s cesnakom pustia šťavu, ktorá sa zmieša s medom. Užívať niekoľkokrát denne. Výborná na kašeľ a uvoľnenie hlienov.
  • Cesnak s medom 1:1. Fytoncídy cesnaku ničia mikróby a vírusy a med pôsobí ako antibiotikum.
  • ½ kg chrenu odšťavíme. Dužinu zalejeme 1,5 L prevarenej studenej vody a necháme 7 dní odstáť. Potom pridáme 0,5 kg medu a 3 citróny a ešte 2 dni necháme odstáť1-2 lyžičky denne.
  • 7 strúčikov cesnaku s 5 kolieskami citróna aj s kožou vložíme do nádoby s prevarenou vychladenou vodou (1L). Zatvoríme a necháme 4 dni odstáť na tmavom mieste. Užívame každé ráno 1PL.

 

 Zeleninové šťavy – kombinujte šťavy z bielej, alebo čiernej reďkovky, mrkvy, cvikly. Môžte pridať med a citrónovú šťavu.

Halva – zmiešajte pomleté mandle (orechy), med a mletý zázvor. Je to chuťovo výborné a zároveň zdraviu užitočné.

 Orechy v mede – zalejte orechy medom. Možte pridať škoricu, klinčeky.

 Iné

Kúpeľ na upevnenie imunity – Potrebujete listy, suché plody, alebo vetvičky maliny, brusnice, rakytníka, ríbezle, šípky, alebo jarabiny (môžete použiť len tie prísady, ktoré máte). Zmes rovnomerne zmiešajte a zalejte vriacou vodou. Nechajte odstáť 5-10 minút. Zápar pridajte do kúpeľa. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek cédra, alebo eukalyptu. V kúpeli nebuďte dlhšie ako 15 minút. Takýto kúpeľ upevňuje imunitu, uľahčí dýchanie pri nachladnutí a skľudní bolesť hlavy a tela.

S pridávaním byliniek do kúpeľa experimentujte. Telo sa prehreje, otvoria sa póry a telo prijíma účinné látky cez kožu.

 Preplachujte si nos mierne slanou vodou (1 ČL soli na 1L vody), aby sa očistila nosová sliznica

Keď prídete zvonku uzimení, urobte si horúci kúpeľ nôh. Pridajte doňho morskú soľ, bylinky, étericke oleje. Organizmus sa z toho dobre prehreje.

Recepty, ktoré sme dnes pripomenuli nie sú ničím nové a určite ste už o nich počuli a poznáte aj ďalšie. Niekedy naozaj stačí siahnuť po osvedčených liečivých bylinkách a receptoch z čias starých mám. Ako sa hovorí, všetko nové, je zabudnuté staré a občas je dobré si to staré pripomenúť. Možno stačí si takýto zoznam len pripevniť na chladničku a dopĺňať ho o vlastné recepty. My vám držíme palce, aby vaša imunita v tomto období odolala všetkým nástrahám.

 

Autor: Larisa Adámková, autorské práva vyhradené.

Zdroje: internet