grapefruit-a-lieky

Grapefruit a niektoré lieky môžu ohroziť vaše zdravie!

Print Friendly

Skutočnosť, že sa niektoré lieky nemôžu vzájomne kombinovať je fakt, ktorý môže vážnym spôsobom ohroziť vaše zdravie. Informácia o tom, že takéto situácia môže nastať aj pri kombinácii liekov s niektorými druhmi potravín, je však rovnako vážna.  Zaujíma vás, akým kombináciám by ste sa mali vyvarovať?

Čo je grapefruit a čo obsahuje?

Grapefruit je známy druh citrusu, ktorý je okrem významného obsahu vitamínu C, draslíka, kyseliny listovej a karotenoidov v dietológii používaný aj ako vhodná súčasť detoxikácie a podpory chudnutia.

Na čo si treba dávať pozor?

Zistilo sa však, že určité látky z grapefruitu blokujú dôležitý enzým CYP 3A4, ktorý sa nachádza v bunkách črevného epitelu a zabezpečuje vstrebávanie látok. Tento enzým spôsobuje aj rozklad niektorých liekov (určitého množstva prijatého lieku) a s týmto efektom sa pri dávkovaní liekov počíta. Takže ak je tento enzým zablokovaný, do krvi sa môže dostať až 3 – 5-krát viac lieku ako za bežných okolností. Vyššia hladina lieku môže následne spôsobiť okrem nepredvídaného zvýšenia jeho účinku aj vznik množstva nežiadúcich reakcií, ktoré sa bežne vyskytujú iba pri predávkovaní liekom.

Tento tzv. grepový účinok pretrváva 24 – 72 h po konzumácii grapefruitu alebo jeho šťavy. Nejde teda iba o to “nezapiť liek grepovým džúsom“. Podobný efekt môže mať aj pomelo alebo horké druhy pomarančov. Bežné pomaranče, citróny a mandarinky by tento efekt mať nemali. Predpokladá sa však, že červené víno môže pôsobiť podobne ako grapefruit. Nebezpečná je najmä pravidelná konzumácia grapefruitu a uvedených rizikových potravín a nápojov spolu s uvedenými liekmi. Platí však, že náchylnosť ku “grepovému efektu“ je individuálna a daná množstvom enzýmu CYP 3A4 v črevnej sliznici. Riziko tejto reakcie sa zvyšuje vekom.

Ktoré lieky áno a ktoré nie?

Najčastejšie interakcie sa pozorujú s týmito druhmi liekov:

 • kalciové blokátory
 • statíny – lieky na zníženie hladiny cholesterolu
 • anxiolytiká, sedatíva, antidepresíva
 • antiarytmiká – lieky na úpravu srdcového rytmu (netýka s inječkne podávaných prípravkov)
 • estrogény (netýka sa estrogénových náplastí na kožu)
 • antiepileptiká
 • cytostatiká (netýka sa liekov podávaných v infúziach)
 • antirejekčné lieky (podávané po transplantácií)
 • viagra
 • antihistaminiká – lieky proti alergickým reakciám
 • lieky na liečbu HIV

Nie všetky lieky z týchto skupín majú interakcie s grepom. Ak je teda liek, ktorý užívate, na zozname, je možné vybrať iný, u ktorého sa interakcie nevyskytujú alebo nepredpokladajú.

A čo ak si dám aspoň deci?

Radšej nie. A určite nekonzumujte grapefruit alebo jeho šťavu počas užívania uvedených liekov pravidelne a často. Občasná konzumácia grapefruitu/šťavy nemusí byť nebezpečná. Ak sa Vám však po kombinácií grapefruitu (aj v malom množstve) a lieku vyskytnú akéjkoľvek vedľajšie účinky, ktoré ste dovtedy nepozorovali, prestaňte konzumovať grapefruit/šťavu a vzniknutej situácií sa bezodkladne poraďte so svojim lekárom.

Každá minca ale má dve strany: pri starostlivom sledovaní (pod dohľadom ošetrujúceho lekára) by pravidelná konzumácia grepového džúsu mohla umožniť nastaviť nižšie dávkovanie lieku pri rovnakej účinnosti. Neodporúčame vám však takéto pokusy robiť bez dohľadu lekára, ktorý je informovaný o danej problematike. Iba taký lekár presne vie, čo treba pri určitom druhu liekov sledovať a či je vôbec možné grepová efekt využiť vo Váš prospech.

Zdroj: MUDr. Igor Bukovský, PhD

Článok je dostupný tu: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=660